Systemowa terapia rodzin

Terapia rodzinna to spotkanie psychoterapeuty w rodziną w różnych konfiguracjach w zależności od możliwości i potrzeby w danym momencie. Najczęściej jednak są to spotkania dzieci wraz z rodzicami, bądź dziecka z jednym z rodziców. Czasami do takiego pełnego spotkania dochodzi od razu. Tak się najczęściej dzieje po kontakcie telefonicznym i wstępnym wywiadzie, w którym psychoterapeuta uznaje za właściwe spotkać się z określonymi osobami. Innym razem po wizycie indywidualnej bądź terapii par, kiedy klienci wspólnie z terapeutą uznają taką potrzebę.

Co się dzieje na spotkaniu?

Na pierwszej sesji zbierany jest wywiad – w praktyce polega to na tym, że psycholog poznaje rodzinę i jej aktualną/przeszłą sytuację, a rodzina poznaję psychologa. Dzieje się to przy zachowaniu uważności w zadawaniu pytań, a plan spotkania jest z góry określony – tak aby w odpowiednim czasie zapewnić przestrzeń do rozmowy i emocji i w odpowiednim czasie móc bezpiecznie powrócić do tu i teraz oraz dokonać wspólnych ustaleń. Terapia jest strategiczna – to znaczy, że już na pierwszym spotkaniu rodzina pracuje nad jej wspólnymi celami, a psychoterapeuta po spotkaniach dokonuje analizy problematyki rodziny oraz układa indywidualny sposób pracy.

Jak długo trwają spotkania i ile trwa terapia?

W zależności od preferencji i stylu pracy psychoterapeuty spotkanie trwa 1 – 1,5 godziny i odbywa się  co 2-4 tygodnie. Ilość sesji jest uzależniona od wielu czynników i zazwyczaj jest ona trudna do jasnego określenia. Pomimo, że pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji, wiele rodzin zgłasza poprawę lub zmianę już podczas kolejnej sesji. Czasami jest to spowodowane pierwszym od długiego czasu spotkaniem i zatrzymaniem się rodziny – tylko dla siebie, lub pierwszym od dłuższego czasu usłyszeniem siebie nawzajem.

Kiedy przyjść samemu, a kiedy z rodziną?

Czasami fakt istnienia danego objawu nie wydaje się być w sposób oczywisty powiązany z problemami w rodzinie. Nie trudno jednak sobie wyobrazić, że osłabione relacje, kłótnie, przerzucanie winy czy nawet podniesiony ton głosu członków rodziny może powodować pogorszenie funkcjonowania poszczególnych osób. Zaburzenia zachowania, odżywiania, samookaleczanie, bóle nieznanego pochodzenia, nagłe pogorszenie wyników w nauce to przypadki, kiedy jest proponowana terapia rodzinna. Częstym wskazaniem do spotkań z całą rodziną jest również zależność finansowa, emocjonalna, bytowa od rodziców bądź opiekunów.

Dlaczego dziecko nie może przychodzić samo skoro to ono ma problem?

Rodzina stanowi ogromną siłę, która powoduje że niemożliwe staje się możliwe. Każdy z członków rodziny jest wyjątkowy i wnosi bardzo ważny punkt widzenia oraz często konkretną pomoc dla osoby która miała trafić do psychologa sama. Dla dziecka jest to właśnie ważny sygnał, że nie jest samo w tym problemie, posiada silne wsparcie, a rodzinie daje możliwość poszerzenia spojrzenia na dany problem i dostrzeżenie że rozwiązanie jest możliwe. Wreszcie terapia rodzinna odbiera poczucie bezradności ponieważ każdy może przyczynić się do poprawy wzajemnych relacji, bądź do znalezienia rozwiązania. Często okazuje się, że to właśnie poprawienie relacji stanowi czynnik leczący dla osoby, która wykazywała problematyczne zachowanie bądź objaw.

Umów wizytę online —>

Po kliknięciu na zdjęcie zostaniesz przeniesiony/a na stronę gabinetu (www.serceiumysl.pl), z możliwością rezerwacji terminu i informacjami o terapeutach.

Piotr Schwarz
psycholog psychoterapeuta
Grzegorz Bicz
psycholog psychoterapeuta